Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Szkoła Podstawowa nr 1 najlepszą szkołą naukową w Polsce!

"Szkoła Podstawowa nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach wykazała się na przestrzeni całego roku szkolnego największą pasją do nauki, zaangażowaniem i pomysłowością” - tak brzmiało uzasadnienie kapituły przyznającej tytuł Naukowej Szkoły Roku.

W ogólnopolskim programie naukowym "Być jak Ignacy” organizowanym przez Fundację PGNiG Ignacego Łukasiewicza pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki wzięło udział ponad 2500 szkół z całego kraju. Lena, Milena, Natasza i Wojtek - uczniowie z autorskiego koła naukowego Młody Naukowiec prowadzonego przez panią Agnieszkę Birecką, przygotowali prace konkursowe, które okazały się być najlepsze.

W pierwszym etapie Młodzi Naukowcy z jedynki przygotowali makietę miasta pozyskującego energię ze źródeł odnawialnych. Autorskim pomysłem był m.in. przeprowadzony eksperyment, w którym uczniowie pozyskali energię elektryczną do zasilenia żarówki z wyładowania atmosferycznego, wytworzonego sztucznie w pracowni fizycznej.

Drugi etap dotyczył racjonalnego podejścia do oszczędzania wody. Młodzi badacze przeprowadzili akcję informacyjną, mająca na celu podniesienia świadomości, że wodę w skali globalnej możemy oszczędzać, robiąc świadomie zakupy czy wybierając środki komunikacji miejskiej lub po prostu rower.

Trzecia praca polegała na opracowaniu makiety pojazdu przyszłości. Młodzi konstruktorzy zaprezentowali wykonany przez siebie pojazd śpiewająco - nagrali krótki teledysk do własnego tekstu piosenki,  prezentujący możliwości autonomicznego pojazdu.

Jak technologia przyszłości pomaga nam w codziennym życiu to tematyka pracy finałowej. Młodzi programiści wraz z opiekunem koła przygotowali 6 minutowy film nagrany w oparciu o technologię wykorzystywaną w studiach telewizyjnych, czy podczas produkcji filmów hollywoodzkich. Film osadzony jest w dwóch miejscach w czasie – przeszłość i przyszłość opowiadają tę samą historię przy użyciu dostępnych rozwiązań technologicznych. Zwracającym szczególną uwagę momentem filmu jest jego ponadczasowe przesłanie, mówiące, że rozwój technologii ułatwi nam codzienne życie, ale nie zastąpi bezcennych, uniwersalnych wartości.

 

zdjecie.png

Wersja XML