Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jak pracowała Rada Miejska w 2020 roku?

Walka z pandemią koronawirusa oraz liczne ograniczenia z tym związane przyniosły zmiany w pracy Rady Miejskiej. Obrady oraz posiedzenia komisji nie wyglądały tak, jak przed laty. Wprowadzono reżim sanitarny oraz pracę zdalną. Nie oznacza to jednak, że radni byli mniej aktywni.

Od początku roku do końca listopada głuchołascy radni obradowali podczas 10 posiedzeń, na których łącznie podjęto 82 uchwały. W tym okresie odbyło się także 38 posiedzeń Komisji Stałych Rady Miejskiej. Natomiast radni złożyli 96 interpelacji.

Należy jednak podkreślić, że liczby te się zwiększą, bowiem pod koniec grudnia planowana jest ostatnia sesja w 2020 roku.

Przypominamy jednocześnie, że posiedzenia Rady Miejskiej w Głuchołazach są ogólnie dostępne i transmitowane na stronie internetowej www.glucholazy.pl

To był, pod każdym względem, dziwny rok – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Migała. Również jeśli chodzi o pracę radnych, gdyż musieliśmy zmienić sposób działania, a przede wszystkim podejmowania decyzji. Zwłaszcza, że chyba nikt wcześniej nie wyobrażał sobie, że Rada Miejska może obradować zdalnie. Już po wiosennym lockdown’ie (luty-marzec) dwie pierwsze sesje zdalne odbyły się na początku kwietnia. Podjęliśmy wówczas ważne decyzje w sprawie pomocy dla lokalnych przedsiębiorców. I choć byliśmy jedni z pierwszych, którzy tak szybko się zorganizowali, niestety majowa sesja pomimo, że została zwołana zdalnie, w ostateczności musiała się odbyć w sposób tradycyjny, gdyż nie wytrzymał system informatyczny i nie byłem w stanie połączyć się skutecznie z radnymi. Sesje w okresie letnim i wczesno-jesiennym udało się zorganizować już w sposób tradycyjny, a od października w oparciu o nowy system pracujemy ponownie zdalnie. Cały czas uczymy się nowych warunków, nowego sposobu komunikacji i pracy. Wydaje mi się, że niemal wszyscy radni opanowali już niezbędną wiedzę i umiejętności, stąd obrady komisji i sesji odbywają się w sposób sprawny, dzięki czemu praca samorządu nie jest zakłócona. Korzystając z okazji chciałbym podziękować przewodniczącym komisji oraz radnym za zaangażowanie i pomoc w sprawnym prowadzeniu prac Rady Miejskiej. Życzę też wszystkim radnym i mieszkańcom odporności oraz zdrowia w Nowym Roku. Przed nami nowe wyzwania i dużo spraw do zrealizowania w 2021 roku. Wierzę, że razem przejdziemy przez ten trudny okres i już niedługo będzie on tylko mrocznym wspomnieniem – podsumowuje Mariusz Migała.

Mariusz Migała.jpeg

Wersja XML