Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Od soboty, 10 października, cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. Wiąże się to z nowymi obostrzeniami.

Obowiązek zakrywania nosa i ust zostaje wprowadzony w całym kraju. Od soboty (10.10) noszenie maseczek jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

W lokalach gastronomicznych na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2 , w tych samych lokalach i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można będzie udostępniać miejsc do tańczenia.

W przypadku organizacji chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, należy pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Aby można było się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne będą mogły się odbywać z udziałem 25% publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się w plenerze będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie będzie mogła być większa niż 1 osoba na 5 m2

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami będzie musiała zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Od 10 października lekarze będą mogli:

Bardzo istotne będzie zniesienie obowiązku spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady. 

Rząd informuje również, że zostaną wzmożone kontrole osób nieprzestrzegających obostrzeń.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus.

Brak opisu obrazka


Informacje dodatkowe przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Państwową Inspekcję Sanitarną

PDFInformacja 1.pdf
PDFInformacja 2.pdf
PDFInformacja 3.pdf
PDFInformacja 4.pdf
PDFInformacja 5.pdf
PDFInformacja 6.pdf
PDFInformacja 7.pdf
PDFInformacja 8.pdf
 


 

Wersja XML