Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Turyści na wakacje wybrali Góry Opawskie

Tegoroczne wakacje zapiszą się w historii jako najbardziej nietypowe. Początkowo dominowały krótkie, jednodniowe, rodzinne przyjazdy rekreacyjne. Lipiec był pierwszym miesiącem od początku epidemii, w którym obserwowano rosnący ruch turystyczny w Górach Opawskich. W sierpniu dzięki ciepłej słonecznej pogodzie natężenie ruchu turystycznego w naszej gminie nie odbiegało od obserwowanego zwykle w miesiącach letnich w poprzednich latach. Ale to nie były wakacje takie, jak znamy z poprzednich lat.

Od 4 maja br. dzięki wprowadzeniu przepisów związanych z drugim etapem luzowania obostrzeń epidemicznych, zezwolono z pewnymi ograniczeniami na wznowienie działalności obiektom noclegowym, 18 maja br. otwarto restauracje, a w kolejnych dniach parki, szlaki turystyczne oraz  obiekty sportowe i rekreacyjne. Pomimo luzowania obostrzeń, w maju i na początku czerwca w Górach Opawskich większość obiektów noclegowych była jeszcze zamknięta. Podobnie z restauracjami oraz innymi obiektami turystycznymi, co jak tłumaczyli właściciele spowodowane było niewielkim ruchem turystycznym, niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz problemami z zatrudnieniem pracowników.

Jednak od drugiej dekady czerwca br. nastąpił zauważalny wzrost przyjazdów turystycznych i zwiększone zainteresowanie wypoczynkiem w Górach Opawskich.  Po prawie dwóch miesiącach samoizolacji potrzeba kontaktu z przyrodą i rekreacji na wolnym powietrzu spowodowała rosnącą liczbę przyjazdów mieszkańców Opolszczyzny i województw ościennych.

- Początkowo dominowały krótkie, jednodniowe, rodzinne przyjazdy rekreacyjne – mówi Mariusz Wyszkowski z Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach. - Od połowy czerwca coraz więcej osób decydowało się na spędzenie weekendu lub krótkiego urlopu w okolicach Głuchołaz. Z końcem roku szkolnego mimo ograniczeń ośrodki kolonijne przyjęły pierwsze grupy dzieci i młodzieży na kolonie. Hotele i ośrodki wypoczynkowe dysponujące odpowiednim zapleczem decydowały się na wznowienie organizacji wesel i przyjęć okolicznościowych – wyjaśnia Mariusz Wyszkowski.

- Lipiec br. był pierwszym miesiącem od początku epidemii, w którym obserwowaliśmy rosnący ruch turystyczny w Górach Opawskich. Dodatkowym atutem była starannie przygotowana oferta właścicieli infrastruktury turystycznej oraz działania promocyjne Wydziału Promocji Turystyki i Sportu UM prowadzone w mediach i w przestrzeni internetu – mówi Mariusz Wyszkowski.

- Na turystów, którzy zdecydowali się na wypoczynek w naszej gminie, czekały spacery z przewodnikiem po Głuchołazach, możliwość dojazdu do atrakcji turystycznych znajdujących się poza miejscem zakwaterowania bezpłatną komunikacją miejską, a w Centrum Informacji Turystycznej zestawy map i informatorów – dodaje Wyszkowski.

W sierpniu m.in. dzięki ciepłej, słonecznej pogodzie natężenie ruchu turystycznego w gminie Głuchołazy nie odbiegało od obserwowanego zwykle w miesiącach letnich w poprzednich latach. Symbolem pewnej normalizacji sytuacji w turystyce było uruchomienie przez głuchołaskie biura podróży jednodniowych wycieczek do Pragi i Wiednia, które cieszyły się sporym powodzeniem w poprzednich latach.

Ogłoszenie stanu epidemii spowodowało początkowo zawieszenie lub odwołanie wszystkich wydarzeń publicznych odbywających się cyklicznie i planowanych na 2020 rok w Górach Opawskich. Jednak już w czerwcu, w sytuacji stopniowego odchodzenia od izolacji społecznej zdecydowano o przeprowadzeniu niektórych z zaplanowanych wydarzeń oraz podjęcie nowych inicjatyw mających zachęcić do przyjazdów turystycznych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się organizowane w muszli koncertowej wydarzenia kulturalne:    Święto Gór Opawskich, Dni Kultury Kresowej czy  Festyn Wawrzyńcowy. Wydarzenia te stały się okazją do zaprezentowania twórczości głuchołaskich zespołów oraz kunsztu lokalnych artystów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też organizowane przez Wydział Promocji Turystyki i Sportu, we współpracy z głuchołaskim oddziałem PTTK sobotnie spacery z przewodnikiem po Głuchołazach. - W tym roku po raz pierwszy odbyła się także nocna wycieczka po Głuchołazach, w której wzięło udział ponad 50 osób – podkreśla Wyszkowski.

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji na obiektach własnych przygotował dla zainteresowanych turnieje piłki nożnej, min. Otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny w plażowej piłce nożnej, turniej Beach Soccer czy  XI edycję piłkarskiej Nocnej Zmiany. Dla dzieci przez całe wakacje w ramach lata z GOSIR, odbywały się otwarte treningi piłki nożnej.

Od 27 czerwca do 1 września, zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi,  otwarty był cieszący się ogromną popularnością Kompleks Rekreacyjny nad Białką (basen miejski).

- Ciekawą inicjatywą wykazał się Głuchołaski Klub Turystyki Kolarskiej KTUKOL. Jego coroczny rajd kolarski Górami Pogranicza Polsko – Czeskiego w tym roku odbywał się w zmienionej formule, polegającej na samotnym zdobyciu Kopy Biskupiej lub Góry Chrobrego. Po przesłaniu do organizatorów zdjęcia dokumentującego wyczyn uczestnik otrzymywał oryginalny medal którego głównym motywem była ludzka twarz w maseczce – mówi Mariusz Wyszkowski z Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach. 

Należy mieć nadzieję, że pomimo zagrożenia drugą falą zakażeń koronawirusem, wrześniowe dni należeć będą do ciepłych i słonecznych. Wszystkich turystów do zaplanowania wycieczki zaprasza Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach mające swoją siedzibę przy placu Basztowym. CIT zaprasza do końca września przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 17.00, w soboty i niedziele od 09.00 do 14.00.

Dla wszystkich odwiedzających przygotowano zestawy materiałów promocyjnych, map i informatorów pozyskanych z zasobów Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Starostwa Powiatowego w Nysie, Opolskich Parków Krajobrazowych oraz Muzeum Złota w Zlatych Horach. Przy okazji wszyscy zainteresowani mogą zwiedzić jedyną zachowaną wieżę głuchołaskich, średniowiecznych murów obronnych wzmiankowaną już w 1418 r. oraz podziwiać panoramę miasta z galerii widokowej na szczycie wieży.

Zapraszamy serdecznie, bo jak mówią turyści odwiedzający Centrum Informacji Turystycznej, Babie Lato w Górach Opawskich należy do najpiękniejszych w Polsce.

Brak opisu obrazka

Wersja XML