Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Gminne w Podlesiu

Tegoroczne Dożynki w Gminie Głuchołazy świętowano w sobotę, 29 sierpnia, w sołectwie Podlesie. Co ciekawe w tej małej i urokliwej wsi poprzednie Dożynki odbyły się 70 lat temu.

Święto plonów rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Jerzego. Korony dożynkowe, jedna za drugą, ustawiono przed wejściem do kościoła. Zgodnie z tradycją po Mszy Świętej oraz poświęceniu chleba i koron dożynkowych uroczysty korowód sprzed kościoła przeszedł na teren ogrodów Hotelu Aspen. Uczestników przemarszu prowadziła Nyska Orkiestra Dęta. W korowodzie szli organizatorzy dożynek, na czele z sołtysem Podlesia Katarzyną Hanusiewicz oraz starostami dożynkowymi Karoliną Tomaszewską i Markiem Szymanowskim. W uroczystym, dożynkowym korowodzie udział wzięli także Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński, wiceburmistrz Roman Sambor, Przewodniczący Rady Miejskiej w Głuchołazach Mariusz Migała, sekretarz Urzędu Miejskiego w Głuchołazach Piotr Wierzbicki oraz zaproszeni goście, m.in. wicewojewoda opolski Teresa Barańska, delegaci z sąsiednich gmin, Radni Rady Miejskiej w Głuchołazach, Prezesi oraz przedstawiciele spółdzielni i organizacji rolniczych, a także Sołtysi sołectw gminy Głuchołazy oraz mieszkańcy.

W ogrodach Hotelu Aspen korowód dożynkowy powitał prowadzący wydarzenie Jan Ćwiek, Dyrektor Centrum Kultury imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie Chleba Dożynkowego. Starostowie Dożynek Karolina Tomaszewska i Marek Szymanowski wręczyli dożynkowy bochenek chleba Burmistrzowi Głuchołaz. - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, święto plonów, radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dziękuję Wam za chleb, który zgodnie z tradycją otrzymałem. Jako Burmistrz przyjmuję ten chleb z pokorą i całuję nie tylko symbolicznie ale z wyrazem szacunku dla waszej pracy. Dzisiejsza praca na roli bardzo różni się od tej opisywanej przez wybitnych twórców literatury, ale zawsze owocem pracy jest chleb. Dożynki to czas podziękowania – Bogu za plony, a ludziom za trud. Szanowni Rolnicy, cieszę się, że mogę dziś z Podlesia złożyć podziękowanie za Waszą pracę – powiedział odbierając chleb Burmistrz Edward Szupryczyński.

Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił również, że Podlesie jest kolejną miejscowością w gminie Głuchołazy, która podjęła się organizacji dożynek gminnych. - Miejscowość liczy zaledwie 176 mieszkańców. Jest to mała, ale jakże urokliwa i najpiękniej położona wieś w Górach Opawskich. Dawniej w pobliżu wsi działała sztolnia złota. W XVIII wieku pracował tu młyn papierniczy, a w XIX wieku postawiono hutę żelaza. Powstała tu także fabryka drutu, bielono też płótno i wyrabiano nici. Dziś Podlesie ma zupełnie inny charakter. Stało się miejscowością turystyczną. Mieszkający tu ludzie tworzą jej urokliwy klimat – powiedział Edward Szupryczyński.

Burmistrz podziękował także organizatorom dożynek, dyrektorowi CK w Głuchołazach oraz radzie sołeckiej. Nie zabrakło również podziękowań dla starostów dożynkowych.

Oficjalna część uroczystości to także czas, w którym wyróżnia się i nagradza sołectwa, które przygotowały Korony Dożynkowe. Ponadto organizatorzy docenili także:

Nagrody otrzymali również uczestnicy konkursu „Śmieciowy Żniwiarz”. Ten ekologiczny konkurs skierowany był do mieszkańców sołectwa Podlesie - organizatorów Dożynek Gminnych 2020 i polegał na wykonaniu rzeźby ekologicznej. Wyróżnienie otrzymał pan Jerzy Madej, natomiast miejsce III zdobyła Antonina Szymanowska, miejsce II Katarzyna Hanusiewicz, a miejsce I Kinga Oczko – Cieszyńska.

Podczas uroczystości swoje nagrody przyznali także pszczelarze. Na wniosek Zarządu Miejsko - Gminnego Kola Pszczelarzy w Głuchołazach władze Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu wyróżniły medalem im. „Księdza Dzierżona" za szczególne zasługi dla pszczelarstwa Opolszczyzny następujące osoby:

W dalszej części rozpoczęła się biesiada dożynkowa, która trwała do białego rana. Na scenie występowały zespoły muzyczne, natomiast na terenie ogrodów Hotelu Aspen odbywały się warsztaty i pokazy artystyczne. Uczestnicy dożynek mogli także odwiedzić stoiska rzemiosła artystycznego czy zagrodę z alpakami. Nie zabrakło także stoisk ze swojskim jadłem.

Podczas uroczystości dożynkowych ogłoszono, że za rok gospodarzem święta plonów będzie sołectwo Wilamowice Nyskie.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z uroczystości:

 

 

Wersja XML