Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Odnowiony dworzec Głuchołazy Miasto

Symbolicznym przecięciem wstęgi oddano do użytku wyremontowany peron oraz odrestaurowany, zabytkowy budynek dworca Głuchołazy Miasto. Uroczystość odbyła się w środę, 17 czerwca, z udziałem licznie przybyłych gości. Po remoncie wygląd ponad 100-letniego budynku dworca zachwyca.

Oficjalnego otwarcia obiektu dokonali Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Głuchołazach Mariusz Migała, Dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania  Nieruchomościami  we Wrocławiu Tadeusz Szulc oraz miłośnik i znawca kolei, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Działań Głuchołaskiej Młodzieży CREATIO Marian Ptak.

W uroczystościach udział wzięli również radni Rady Miejskiej w Głuchołazach, Rady Seniorów w Głuchołazach oraz Rady Powiatu w Nysie. Nie zabrakło także osób zaangażowanych w remont dworca: urzędników, architektów, koordynatorów inwestycji, inspektorów, kierownika budowy oraz wykonawcy.

Przypomnijmy, budynek dworca kolejowego Głuchołazy Miasto został wybudowany w 1914 roku, wraz z odgałęzieniem linii kolejowej prowadzącej do nieistniejącej już stacji Głuchołazy Zdrój. To właśnie tą linią do uzdrowiska w Głuchołazach dojeżdżali kuracjusze.

Budynek został wybudowany w stylu szwajcarskim. Jest jednokondygnacyjny, z muru pruskiego, z poddaszem. Co ciekawe dach dworca pełni jednocześnie funkcję zadaszenia peronu w formie podcienia. Nie jest to wiata peronowa. 

Dziś budynek dworca kolejowego Głuchołazy Miasto wraz z częścią peronu zarządzany jest przez Gminę Głuchołazy. Warto podkreślić, że pierwsze rozmowy dotyczące przejęcia dworca przez Gminę rozpoczęły się jesienią 2013 roku. Ostatecznie akt notarialny podpisano w grudniu 2016 roku, a przekazanie nieruchomości nastąpiło na początku stycznia 2017 roku.

Tego samego roku, a dokładnie 3 kwietnia 2017, rozpoczęto wdrażanie planu rewitalizacji. Budynek dworca oraz część peronu wyremontowano w ramach projektu "Kompleksowa rewitalizacja zdegradowanej infrastruktury Gminy Głuchołazy szansą na aktywizację społeczności lokalnej". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Całkowity koszt inwestycji to kwota 2 517 140,47 złotych z czego pozyskane dofinansowanie to 1 380 080,77 złotych.

 

 

 

Wersja XML